ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

YOLUMUZU AYDINLATANLAR: ALİYA İZZETBEGOVİÇ

DİTİB Pasing Camii Gençlik Kolları, “Yolumuzu Aydınlatanlar” tanıtım programları çerçevesinde Bosnalı Bilge Lider, Büyük Düşünür, Fikir ve Dava Adamı Aliya İzzetbegoviç’i anlatan bir program düzenledi.

Programın en büyük özelliği; herbir gencin, Aliya İzzetbegoviç’in bir yönünü  araştırarak anlatması idi.

Sunuculuğunu Muhammed Furkan Tosun’un yaptığı program Türk, Alman ve Bosna milli marşlarının okunmasıyla başladı. Zafer Özçakır’ın güzel sesiyle Kur’an-ı Kerim’den okuduğu Aşr-ı Şerif’in ardından Camii Din Görevlisi İhsan Şimşek ve Dernek Başkanı Dursun Tosun birer selamlama konuşması yaptılar.

Aliya İzzetbegoviç’i anlamak için önce içinde yaşadığı ortamı bilmek gerekiyordu. Bu sebeble Aliya İzzetbegoviç’in de içinde yaşadığı “Yugoslavya’daki Durum”u  Balkan Savaşları’ndan günümüze kadar izlediği seyri kronolojik olarak Ömer Tosun anlattı.

Aliya İzzetbegoviç’in çocukluğunda tutulduğu bir sevdası vardı: “Bağımsızlık Sevdası”. Emre Pehlivan, O’nun bu sevdasını ve Bosna’nın bağımsızlığına kavuşmasındaki rolünü anlattı.

Çektiği onca çileye rağmen “Davasına ve Arkadaşlarına Vefası”nı ve sadakatini de Yakup Akpınar anlattı.

Mustafa Kalkan, Aliya İzzetbegoviç’in doğumundan başlayarak anlattığı hayatında özellikle “Gençlik Yılları” ve o yıllardaki faaliyetleri üzerinde durdu.

Vee maalesef bağımsızlık yolunda savaş kaçınılmaz olmuştu. Savaşa giden yolu, savaşta yaşananları; soykırımları, katliamları, diğer devletlerin tutumlarını, antlaşmaları ve nihayet Bosna Federasyonu’nun kurulmasını Esat Avcı, Muhammed Furkan Tosun ve Zafer Özçakır dönüşümlü olarak kürsüye gelerek anlattılar.

Gençlerin, tamamen kendi çalışmalarının ürünü olan programı çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olmaları salonu dolduran dinleyiciler tarafından takdirle ve övgüyle karşılandı. Bu program, aynı zamanda gençlerin neler yapabileceklerinin göstergesi ve gelecekte çok daha güzel faaliyetlere imza atacaklarının işareti niteliğiydeydi.

Dikkatinizi Çekebilir: