ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Yıl Sonu Eskiler Aklımdan silinmiyor

Yıl sonuna geldik gelmesinede, benim aklımdan hala eskiler silinmiyor ve adeta daha çok canlanıyor.Peki bu neden böyle oluyor, sizlerde aynı soruları soruyorsunuzdur. Eskiler dedim,şöyle bir giriş yapayım.Hani annelerimizin avlularda çamaşır yıkadığı,çay boyunda halı yıkadığı günleri hatırladım.

O tarihlerde anımsarsanız,evlerimizin orta kısmında köprü dediğimiz ağaçta ekmekleri koyduğumuz salıncak tipi ekmeklikler.Köprülerde tereyağı ve ayran yapmaya yarayan,tahta yayıkların asık hali. Vay be ne günlerdi değilmi,arada analarımız acıktınmı gel üzeri zeytinyağlı ve kırmızı biberli ekmek yaptım dediği günleri.Babalarımızın bahçede birşeyle meşkul olduğunda seslenerek,adam heey kahve pişireyimmi dediği günleri.Hele şehir pazarına giderken iki hatta üç ve fazlası komşularıyla inek arabaları ile gittiğini.Denize gideceklerinde adeta köylerin boşaldığı ve hep beraber denize serinlemeğe gittiğimiz günleri.Çocukların okula önlük (Okul -Elbisesi) ile okula gittiği ve eve geldiğinde derslerini ya dizinde,yada yerde yaptığı günleri.Ama mutluyduk.

Şimdi haliyle diyen olacak,nasıl yazı bu.Evet bu yazı ile bu günlere biraz ışık tutmak istiyorumda ondan.Şimdilerde şöyle bir bakalım hayat kalitemize.Bulaşık çamaşır Makine ile.Yediğimiz herşey hazır .Alış veriş ayağımıza gelmiş ve denize gitmelerde adeta komşumuzun haberi dahi olmadan gidiliyor.Çocuklarımız Uluslararası dahi eğitim görebiliyor.

Bu kadar bolluk içinde halk arasında yöneticimiz dediklerimiz insanımızın bazen bana gelen bazı haberlerle ve yerel basında okuduklarımla hayretler içerisinde kalmamam imkãnsız.Sivil toplum Kuruluşlarımızın kütüpkaneleri kapatılıyor ve ofis yapılıyor, oysa yüce kitabımız İKRA oku diye başlıyor.Bazıları tam bir siyaset arenası halini alarak çocuklarımızın yok olmasını sağlamak için adeta yarış içerisine girmişler gibi bir görünümdeler.Partimiz olan DEB seçime gidiyor , 2019 yılı Mayıs ayında Avrupa Parlamentosu seçimleri var ve aday dahi gösteremeden 80 bin oy ve üzeri belki çöpe gidiyor .

Sanki bu kuruluş ve kurumlar reklam ve aile bakma şirketi. Almanya”ya bir kuruluş tarafından davet edilen müftümüz geliyor , bir dizi konferans veya başka faaliyetlerde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı üst düzey ABTTF yöneticileri tarafından karşılanmıyor.Misafir edilerek halkımızın bir araya geldiği derneklere gezdirilerek fikir alışverişi veya buluşmaları diyelim sağlanmıyor.Peki bukadarını göremeyen kişi veya kişilerin , yönetici olarak hizmetleri yararlımıdır yoksa zararlımıdır,tabiiki zararlıdır!Halk görüldüğü kadar artık kimseye ehemniyeti kalmamış.

Halk birlik istiyor ama nereden tutacağını bilemiyor.Derneklerimiz paramparça ve düşünen yok.Peki üst düzey yöneticilerimiz neden var,bu birlik ve beraberliği korumak için değilmi.Nerede sizin birlik beraberliğiniz diye bu yönetici arkadaşlara sorasım geliyor.Konuşmaya gelince ocakta kül bırakmayan sizlerin görevi nedir Allah aşkına.Davamız olan Azınlık haklarına sahip çıktığınızı sakın söylemeyin ve kendinize güldürmeyin.Belki bu yazdıklarım bir kesim yönetici arkadaşların canını sıkacak ama , elestiri kabul etmezseniz bu işi sakın yapmayın.

Eleştiri her zaman göremediğiniz veya yapamadığınızı gören halk istekleri üzerinden yapılırki haberdar olabilesiniz diye.
Yeni yıl geliyor artık bu böyle gitmediğini ve götüremeyeceğini gören yöneticilerimiz bazı gerçekleri görmeli ve kenarı çekilerek bayrağı teslim etmelidir diye düşünüyorum. Bakın siyaset , futbol gibi yöneticilik ekipleri dünyada taze kan arayış içerisinde ve daha iyi yönetir umudu ile bir başka arkadaşa bayrağı gururla teslim edebiliyorlar.

Vitrin güzeldir ve güzel tarafını yaşadığınızı sizlere hatırlatmada yarar olacağına inanıyorum.Herkezin yeni yılını kutluyorrum , yeni yılda sağlık , mutluluk ve bol kazançlı bir yıl diliyorum. Kazanan inşAllah yine bizler oluruz .

Sevgi ile kalınız…

Dikkatinizi Çekebilir: