ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Bavyera’daki Siber Suçlar Karşı Yeni Önlemler

İnternet üzerinden işlenen suçlarla mücadelede Bavyera da alınan önlemler, Bayera Eyalet İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Adalet Bakanı Georg Eisenreich, Dijitalizasyon Bakanı Judirth Gerlach, Maliye Bakanı Albert Füracker ile Anayasayı Koruma Örgütü Başkanı Dr. Burkhard Körner ‘in katıldıkları bir basın toplantısında açıklandı.

Koronavirus salgın döneminde alınan tedbirlerden sonra artan İnternet kullanımının, siber saldırılarda da yükselmeye neden olduğu gerçeğiyle Bakanlıklar arası işbirliği ile yürütülmek maksadıyla ” Siber Savunması” adıyla yılbaşında özel bir birim kurulduğu toplantıda açıklandı.

Adalet Bakanı Georg Eisenrach açıklamasında internet üzerinden yapılan kanunsuz digital saldırılardan korunmanın sağlanmasının devletin görevleri arasında olduğunu vurguladı ve bu amaçla Bavyera’nın Bamberg kentinde Eyalet Başsavcılığına bağlı Bavyera Merkezi Siber Merkezi’nin internet hırsızlarını takiple cezalandırılacaklarını belirtti.

Dijitalizasyon Bakanı Judith Gerlach ise, internet saldırısına resmi kuruluşlar dışında herkesin günümüzün en yaygın komünikasyon, bilgi alışverişi kaynağı olan bilgisayar kullanıcıların maruz kaldığını ve bakanlığının bunu önlemek amacıyla ”Güvenli Online” insiyatifini hayata geçirdiğini söyledi.

Bavyera Eyalet Maliye BakanıAlbert Füracker de, kısa adı LSI olan Enformasyon Tekniği Güvenliği Dairesinin bu konuda sadece Bavyera eyaletinin IT Ağını değil, yerel idarelerle, belediyeler bağlı kurumlar, hastanelerin Siber (İnternet saldırılarına) karşı korumadığını, ayrıca vatandaşların IT güvenliği konusundaki sorularına da cevap verdiğini açıkladı.

Resmi evrakta sahtecilik, çocuk ponografisi, mal alım satımında dolandırıcılık, kredi işlemleri, hastane ve klinikleri hasta kayıtlarına ait bilgiler gibi dijital ortamda yapılan kanun dışı saldırıların önlenmesi konusunda süratli ve anti bürokratik adımlar atılmasına Bavyeranın başlamış olduğu ve ” kanunsuz olan Internet kullanımının ” modern bir ceza modeli ile koruma altına alınması için Berlin Merkezi Hükümet nezdinde Bavyera olarak girişimde bulunulduğu konferansta belirtildi.

Dikkatinizi Çekebilir: