ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Ulu Hakan ABDULHAMİT Han’a mektup

Değerli okurlarım, geçenlerde memleketten bir yakınım aradı. Kendisi lise öğrencisi. Onbeş yaşında bir genç. Tarih dersinde, tarihi bir Türk şahsiyetine mektup yazması gerektiğini söyleyip yardım istedi. Biz de gencimizin bu ricasını geri çevirmeyerek Ulu Hakan Abdulhamit Han’a bir mektup yazdık. Gencimizin neticede iyi bir not aldığı bu mektubu, Ulu Hakan Abdulhamit han’ın 101. Vefat yıldönümünde sizlerle paylaşmak istedim. Büyük Hakan’ın mekanı Cennet olsun inşallah.

Ulu hakanım, an itibariyle 2019 yılılndayız. Zaman su gibi akıp gitsede, sizden sonra ki yılları ve dönemlere bakıp, sizin ufkunuza ve ferasetinize büyük hayranlık duymamak elde değil. Osmanlı İmparatorluğu’nun en zor döneminde iktidara gelişiniz ve İmparatorluğumuzu uzun yıllar tehlike ve dağılmadan kurtarmanız, yenilik ve gelişmeyi teşvik etmeniz, İslam Alemi’ni bütünleştirmeniz maalesef uzun yıllar kendini muhafaza edemedi. Teknolojik nimetlerden faydalanıp İstanbul Boğazı’na köprü ve tüp geçit planlarınız her ne kadar günümüzde hayata geçmiş olsa da, maalesef İmparatorluk cografyamızın sınırları sizden kısa zaman sonra değişti. Alman İmparatorluğu ile birlikte girdiğimiz Birinci Cihan Harbi’ni, ordumuzun başarısına rağmen ne yazık ki kaybettik. Sınırlarımız, Anadolu topraklarına kadar geriledi maalesef.

Fahrettin Paşa‘lara rağmen mukaddes toprakları kaybettik. Sizin, İslam Dünyası‘nı bütünleştirmenize rağmen, İngiliz’lerle birlikte bize karşı cihat ilan edenler, bugün, maalesef mukaddes toprakları yönetiyor. Sizin, İstanbul-Hicaz demiryolu projenizin mükemmelliği günümüzde hala göz kamaştırıyor. O tarihlerde keşfedilen ve siyah altın diye tabir edilen petrol, büyük ölçüde günümüzün savaşlarını belirliyor. Sizin döneminizde dünya siyasetinde büyük rol oynayan İngilizler yerlerini yeni kıta, Amerika’ya bıraktı. Avrupa kıtasında, bir birleriyle kanlı bıçaklı ülkeler artık birlik kurdu ve adına ‘‘Avrupa Birliği‘‘ dediler. Rusya’da Çar yok artık. Çar’dan sonra kurulan Sovyetler Birliği’de artık yok. Kızıl komunizim fikri de bitti. Asya’da bağımsızlığını kazanmış kardeş Türk ülkeleri var. Unutmadan söyleyim, nazlı Kırım Ruslar tarafından ikinci defa işgal edildi.

advertising

Ulu Hakan‘ım, bizi, Müslüman Türk’ü soracak olursan, bizler iyiyiz çok şükür. Sizin göremediğiniz Birinci Dünya Harbi‘nden sonra, son vatan parçası Anadolu’muz işgal edilmek istendi. Var gücümüzle vatanımızı savunduk. Sadece Çanakkale’de 253 bin şehit verdik. Sultan Alparslan’dan bu yana ikinci defa varoluş destanı yazdık. 23 Nisan 1920‘de, Ankara’da, Kurtuluş Harbimizin gölgesinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni kurulacak devletimizi örgütledi. 29 Ekim 1923‘de, nihayet yeni ve bağımsız Türk devleti dünyaya ilan edildi.
Ulu Hakan‘ım, yeni devletimizin adı ‘’TÜRKİYE CUMHURİYETİ’’ oldu. Devletimiz, halkın hür iradesi olan ve günümüzde ki adıyla yani demokrasi ile yönetiliyor. İlk devlet başkanımız Mustafa Kemal Atatürk oldu.

Onu sorarcak olursan hakanım, o zor günlerde Anadolu’yu karış karış gezerek kurtuluş harbimizi başlattı. Düşmanı bir taraftan denize döktü, diğer taraftan da büyük Türk Milleti’ne azmi, çalışkanlığı, hürriyeti öğretti. Maalesef onu da, 10 Kasım 1938‘de kaybettik. O, bize muassır medeniyetler seviyesini miras olarak bıraktı.

Ulu hakanım, tarih, 15 Temmuz 2016 tarihine geldiğimizde ikinci kurtuluş harbimizi verdik. Düşman bu defa mukaddes dinimizi suistimal ederek ülkemizde teşkilatlanıp sinsice içten sadırdı. Ömer Halis Demir gibi yiğitler sayesinde şanlı bayrağımız dalgalanmaya devam ediyor.

Ulu Hakan’ım, devletimiz ve milletimiz, yeniden şekillenen dünya düzeninde, ‘‘Hak, haklınındır. Dünya beşten büyüktür‘‘ ilkesini inşaa etmek ve Türk Milleti’ni yeniden muassır medeniyetler seviyesine getirmek için büyük mücadele veriyor.
Ulu Hakan’ım, sizin mirasınız bize, günümüze ışık tutacak kadar büyük, sizin ufkunuz Müslüman Türk’ün daima ulaşılması için koştuğu büyük hedef olarak kalacaktır. Mektubuma, hasretle ellerinizden öperek son veriyor, saygılar sunuyorum.

 

Dikkatinizi Çekebilir: