ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Türk taksiciler Free Now’a ateş püskürüyor

Yaklaşık sekiz yıldır uygulama üzerinden taksicilik hizmeti veren MyTaxi isimli şirketin BMW ve Mercedes gibi firmalar ile anlaşarak Free Now isimli şirket üzerinden iş yapması, Almanya’daki taksicileri adeta çileden çıkardı. Münih’te çoğunluğunu Türk taksi şirketleri ve sürücülerinin oluşturduğu yaklaşık 900 araç sahibi ve yaklaşık 1500 taksici Free Now şirketinin taksicilik belgesi olmayanlara iş verdiğini, bu yüzden de çalışmama kararı aldıklarını ve bu nedenle istifa ettiklerini söylediler.

Free Now şirketi sekiz yılda Avrupa genelinde yaklaşık otuz milyon müşteri kapasitesine ulaşarak profesyonel araç kiralama şirketi gibi bir yapılanmaya gitti. Böyle olunca da normal taksicilik belgesine sahip olan taksiciler müşteri kaybı yaşamaya başladı. Çünkü, Free Now şirketi, internet üzerinden müşterilerini başka özel araçlara yönlendirmeye başladı. Bu durum da sekiz yıldır çalıştıkları şirketin bu şekilde çalışmaya başlamasıyla büyük ölçüde müşteri kaybettiklerini açıklayan Türk Münihli taksicilerin de para kazanamadıkarı için şirketten topluca istifa etmelerine neden oldu.

Mağdur taksiciler Free Now şirketinin, normal taksi fiyatının pahalı ancak kendilerinin daha ucuz hizmet verdiklerini lanse ederek haksız rekabet ortamı oluşturduğunu söylediler.

Dikkatinizi Çekebilir: