ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

SETA Avrupa Panel Serisi

Türkiye 24 Haziran’da Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimine gidiyor biz Avrupada ki Türkler olarak konuyu yakından takip ediyoruz. SETA Avrupa’da Paneller düzenleyerek Türkiye ve Avrupa’daki gelişmeleri ele alıyor.

Bu panellerde Cumhurbaşkanı adayları, Seçim vaatleri, Türkiye’deki siyasi sistemin dönüşümü, Avrupalı ülkelerin 24 Haziran seçimlerine yaklaşımı, partilerin seçim stratejileri, ittifakların seçim sürecine etkileri ve seçim sonrası Türkiye’nin siyasi atmosferi gibi konuları bizler ile buluşturuyor.

03 Haziran 2018 saat 18:00-19:30 arasında SETA Berlin Araştırmacısı M. Erkut AYVAZ’ın Moderatörlüğünü yaptığı Panelde SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi MİŞ ve SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Hüseyin ALPTEKİN’de konuşmacı olarak Panelde ki yerlerini aldılar.

Nebi MİŞ yaptığı konuşmada bu seçimlerin  bir geçiş süreci olduğunu 2002 den bu yana oylarını artırarak hükmette olan bir Parti olduğunu ve yüzde 50 nin üstünde oy alıp hükümet kurmanın kolay olmadığını dile getiren Nebi Miş muhalefetin kararsız bir tutum içinde olduğunu ve bu şekilde devam ettikleri sürece yüzde ellinin üstüne çıkmalarının kolay olmayacağını söyledi ve yerini Hüseyin Alptekin’e bıraktı.

Alptekin Türkiye’nin sahip olduğu güç ve sadece Türkiye’de değil Dünya’nın da siyasetine nasıl yön verildiğine değindi. Türkiye’nin uzun yıllar boyunca batıya daha yakın olduğunu batıya yöneldiğini ancak hiç bir zaman istendiği yere konulmadığına değindi. Türkiye’nin son 16 yılda tek çabasının, amacının batılı ülkeler tarafından daha iyi bir yerde değer görmesi için çabaladığını ve bu alanda ciddi bir yol kat ettiğini söyledi.

Gecenin sonunda yapılan hoş sohbet ve iftarın ardından sordukları sorularada cevap alan konuklar geceden memnun ayrıldılar.

Dikkatinizi Çekebilir: