ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Öger Tours da iflasını açıkladı

Geçtiğimiz Mart ayında 50.yılını kutlayan ve merkezi Hamburg’da bulunan Öger Tours iflas ettiğini açıkladı.

İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflasını açıklanmasının ardından Almanya’daki iştiraki Thomas Cook GmbH altında hizmet veren ve günümüze kadar 25 milyon yolcu taşıyan Öger Tours da iflasını istedi.

Mart ayında 50. yılını kutlayan ve merkezi Hamburg’da bulunan Öger Tours’un iflasının özellikle Türk turizmini olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor. Öger Tours, Türkiye ağırlıklı olmak üzere Mısır ve Tunus gibi ülkelere seyahat paketleri satıyordu.

Dünden itibaren Almanya’dan tüm seyahatler iptal edildi. Öger Tours sosyal medyadan satışların durduğunu, dış ofis, seyahat sigortası ve diğer ortaklar ile konukların düzenli bir şekilde geri dönmesi için ödeme yapılacağını açıkladı.

1969’da Vural Öger, Öger Türk Tur ile Türkiye’den Avrupa’ya yoğun işçi göçünün yaşandığı dönemde Almanya’da yaşayan Türklere uçak bileti satarak sektöre girdi. Şirket faaliyetine 1983’te Öger Tours adıyla devam etti. 2009’da 400 binin üzerinde yolcu taşıyarak 3,3 milyon Euro işletme kârına ulaşan Öger Tours, 2010’da yaklaşık 30 milyon Euroya Thomas Cook’a satılmıştı.

Öger Tours bünyesindeki diğer firmalar, Türkiye’de 2,5 milyon Euro değerinde acente ve konaklama hizmetini Thomas Cook’a karşılıksız sağlamayı kabul etmişti. Vural Öger’in 2013’te kurduğu V.Ö. Travel’in ticari hayatı ise kısa sürmüş, 2015’te iflasını açıklamıştı. Vural Öger’in kızı Nina Öger’in Öger Otel İşletmeleri Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi, 581 milyon 227 bin lira borç ile bu yılın başında iflas etmişti.

Dikkatinizi Çekebilir: