ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

NSU davasında nihai karar 11 Temmuz’da

2000 – 2007 yılları arasında 8 Türk Vatandaşı, 1 Yunanistan Vatandaşı ve aynı silahtan çıkan kurşunla 1 Alman Polis Memurunu öldüren Nasyonal Sosyalist Partisi (NSU) yeraltı örgütü üyelerinden 3 kişilik ekipten sağ kalan Beate Zschäpe davasında son karar duruşmasına 11.Temmuz.2018  Çarşamba günü saat 09:30 da başlanacak.

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala aydınlatılmayan dava hem Türk hemde Yunan vatandaşlarını derinden üzmektedir. Bu konuda belki de artık hepimizin duyarlı olması elimizi taşın altına koymamız  gerektiğini düşünüyoruz. Hangi Siyasi ve Politik düşüncede olursak olalım, Din, Dil, Irk, Yaşam Tarzına bakılmaksızın Münihte bulunan bütün Dernek, Esnaf, Din Hizmetleri ve Vatandaşlarımızı görülecek bu dava günü hiç bir taşkınlığa yer vermeden sadece bizlerin birlik  ve beraberlik içinde yaşamak istediğini, hayatımızda  Irkçılığa ve Irkçılık yapanlara yer olmadığını göstermek için mahkemeye davet ediyoruz.

Sitzungssaal A 101 im Strafjustizzentrum München Nymphenburger Str. 16 80335 München

Acımasız şekilde katledilen Vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz…

Enver Şimşek (11 Eylül 2000): NSU terörünün bilinen ilk kurbanı. 1986’da Almanya’ya göç etti. Önceleri bir fabrikada çalışırken daha sonra kendi işini kurarak çiçekçilik yapmaya başlamıştı. 9 Eylül tarihinde Nürnberg’de silahlı bir saldırı sonucu ağır yaralandı. İki gün boyunca verdiği yaşam mücadelesi sonuç vermedi. Arkasında bir eş ve iki çocuk bıraktı.

Abdürrahim Özüdoğru (13 Haziran 2001): NSU’nun bilinen ikinci kurbanı. 1972 yılında üniversite eğitimi için Almanya’ya gitmişti. Bir fabrikada çalışıyor ve aynı zamanda terzilik yapıyordu. 13 Haziran günü Nürnberg’de, çalıştığı terzi dükkânında katledildi. Hayatını kaybettiğinde 49 yaşındaydı.

Süleyman Taşköprü (27 Haziran 2001): Hamburg’da manav dükkânı işletiyordu. Saldırıya uğradığında dükkânındaydı. Cansız bedeni bir gün sonra babası tarafından bulundu. Ölümünün ardından çete bağlantıları olduğu iddiaları ortaya atılsa da bu husus hiçbir zaman kanıtlanamadı. Arkasında bir eş ve bir kız çocuğu bıraktı.

Habil Kılıç (29 Ağustos 2001): 2000 yılının başından beri Münih’te, eşiyle birlikte taze gıda satan bir dükkân işletiyordu. Saldırıya uğradığında Süleyman Taşköprü gibi o da kendi dükkânındaydı. Bir müşterisi tarafından ağır yaralı halde bulundu. Ancak ambulans gelene kadar yaralarına yenik düştü. Kılıç, 38 yaşında hayatını kaybederken arkasında bir eş ve bir çocuk bıraktı.

Mehmet Turgut (25 Şubat 2004): NSU cinayetine kurban gittiğinde sadece 27 yaşındaydı. Geçimini temin etme amacıyla elma bahçelerinde ve dönercilerde çalışıyordu. Rostock’da, henüz on gündür çalıştığı dönerci dükkânını açarken kafasına ve boynuna isabet eden kurşunlar sonucunda hayatını kaybetti.

İsmail Yaşar (9 Haziran 2005): Mehmet Turgut gibi dönercilik yapıyordu. 23 yaşındayken Almanya’ya göç etmişti. 9 Haziran günü, Nürnberg’de uğradığı silahlı saldırı sonucunda olay yerinde hayatını kaybetti. Evli ve üç çocuk babasıydı.

Mehmet Kubaşık (4 Nisan 2006): 4 Nisan günü dükkânında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Ölümünün ardından olayın mafya bağlantıları ile ilişkili olduğu öne sürüldü. Ancak bu iddia hiçbir zaman kanıtlanamadı. Kubaşık’ın üç çocuğu vardı.

Halil Yozgat (6 Nisan 2006): NSU cinayetlerinin en genç kurbanı. 1985 yılında Kassel’da dünyaya gelmişti. Babası ile birlikte internet kafe işletiyor, işten sonra da bir akşam okuluna giderek lise eğitimini tamamlamaya çalışıyordu. 6 Nisan günü uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybettiğinde daha sadece 21 yaşındaydı.

Dikkatinizi Çekebilir: