ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Nezaman İnsan Oluruz ?

İnsan, toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma kabiliyeti olan, evreni bütün olarak kavrayabilen,  bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen, huy ve ahlak yönünden üstün nitelikli kişiye denir. Dünya Nüfus Vakfı verilerine göre dünya üzerinde yaşayan 7 milyar 284 milyon 383 bin kişi yaşıyor. Her bir bireyin fikri, düşüncesi, görüşü, yaşam tarzı kendine has olup gerek aile, gerek aldığı eğitim kendisini ilgilendiren, kendisine yada başkalarına faydalı olup yada olmayacağı kendi kararıdır. Buna göre birbirimize taktığımız bir sıfat olan “Adam” ve “İnsan” konuları birbirinden ayırmamız gerekir. Zira Adam olmak ayrı insan olmak apayrı bir kavramdır.

Bir parça Altın düşünün en ufak parçası bile çok değerli olan hiç havadan sudan etkilenmeyen bu  element, çamur içinde dahi olsa altın olarak kalıyor, değeri asla değişmiyor. Bizler insan olarak çok değerli bir varlık olmamıza rağmen kendi değerimizi yaptığımız saçma hareketler, davranışlar yüzünden kendimiz bitiriyoruz. Yaşadığımız evreni kendi ellerimiz ile yavaş yavaş yok ediyoruz. Kendimizi geliştirmek, daha iyi yerlere gelmek yerine başka insanların yaptıklarını kıskanmak, onların kazandığı başarıları çekememezlik en büyük sorunumuz oluyor.

Hep iyi insan olmaktan bahsediyoruz ne kadar iyi insan olabiliyoruz.  Herkes iyi insansa, yerlere kim atıyor etrafta gördüğümüz o çöpü, kim kirletiyor bu kadar dünyayı, doğayı çok seviyorsak, hepimiz kim katlediyor o kadar Ormanları. Her yıl orman yangınları yüzünden binlerce hektarlık Ormanlar içinde yaşayan canlılar ile birlikte yanıp kül oluyor. Suda yaşayan canlılar bizim atıklarımız yüzünden plastik çöpler yüzünden yaşam alanları kısıtlanıyor, kim kirletiyor denizleri hepimiz iyi insansak binlerce çocuk açlıktan susuzluktan ölüme mahkum ediliyor. Kim ağlatıyor umudu, yarını olan çocukları.

Hepimiz biliyoruz aslında insan olmanın kurallarını ahlaki yönlerini ama uygulamaya gelince sadece ben iyi insanım diyoruz bunlar olurken biz ne kadar iyi insan oluyoruz. İyi insan kötü insan ayırıyoruz birbirimizi. Hangimiz iyi hangimiz kötü nerden biliyoruz. Bize yanlış yapan bir insanı başkasına da yapar gözü ile bakıyoruz, ya biz yanlış insansak ve yanlışı biz yapıyorsak neden o insanı başkalarına  kötülüyoruz. İyilik yapan bir insana neden kesin bir çıkarı var ki bize iyilik yapıyor diyoruz. İyi olan bir insan bunları nasıl düşünüyor, ben iyi insanım diyebiliyor. Elbette hepimiz iyilik meleği değiliz ama iyilik yapan bir insana neden ön yargı ile yaklaşıyoruz.

Çok duymuşsunuzdur çevremizde artık kimseye iyilik yapmayacağım diyen insanları. Bu insanlar neden bunları söylüyor acaba bu düşünceye sebep olan şey ne ? İşe yarar mı bilmem ama ;

  •  Karşından gelen bir insana kötü göz ile bakmazsak insan oluruz aslında
  •  Yerlere Tükürmese kimse İnsan oluruz aslında
  •  Ben, Sen , O demeyi bırakırsak insan oluruz aslında
  •  Eşitlik ve Adalet kelimelerini uyguladığımız zaman insan oluruz aslında
  •  Kendimize layık görmediğimiz şeyleri değil, sevdiğimiz şeyleri başkası ile paylaşmayı bildiğimiz zaman insan oluruz aslında

Adam olmayı biliyoruz’da İnsan olmayı başaramıyoruz sanki …

Dikkatinizi Çekebilir: