ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

MÜSİAD MÜNİH’TEN BAVYERA EKONOMİ BAKANLIĞINA ZİYARET

Müsiad Münih Şubesi, karşılıklı ekonomik ilişkileri geliştirme adına Bavyera Ekonomi Bakanlığı’na bir ziyarette bulundu.

Başkan Nebi Alp, Yönetim Kurulu Üyeleri İmdat Sadak ve Osman Oygur’dan oluşan heyeti, Dış Ticaret Birim Başkanı (Referatsleiter Außenwirtschaft) Florian Obermayer karşıladı.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmeden sonra sitemize açıklamada bulunan Müsiad Münih Başkanı Nebi Alp şunları söyledi: “Bavyera Eyaleti’nin Türk dış ticaretinde önemli bir yeri vardır. Bu ticareti daha da geliştirmek, Bavyera’lı işadamlarını Türkiye’de yatırım yapmaya teşvik etmek, Bavyera’da yaşayan Türk insanlarını da burada iş hayatına yönlendirmek, iş yapmak isteyenlere verilebilecek teşvik ve destekler gibi konuları görüşmek üzere Bavyera Ekonomi Bakanlığına bir ziyaret gerçekleştirdik.

Türkiye’de iş yapmayı düşünen ve/veya düşünebilecek işadamlarını bakanlık nezaretinde Türkiye’ye davet ettik. Kendileri davetimizden memnun olduklarını ve en kısa zamanda Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirebileceklerini belirttiler. Buna mukabil; Türkiye’den gelen işadamları ve Müsiad gibi meslek kuruluşlarının temsilcileriyle burada da toplantılar yapıp ticaret ve ekonomik işbirliğini geliştirmenin yollarını arayabileceğimizi ifade ettiler.

Müracaat edilmesi durumunda Bavyera Yatırım (Bayern Invest) kurumu üzerinden Bavyera’da yatırım yapmak isteyenlere destek verilebileceğine işaret ettiler.

Konuşulanların lafta kalmayıp uygulamaya geçmesi ve yeni yeni projeler geliştirilmesi için sürekli kontak halinde kalma hususunda mutabık kaldık.

Bakanlık olarak kendileri de Müsiad Münih Şubemize mutlaka bir iade-i ziyarette bulunacaklarını dile getirdiler.”

Ticari diplomasi de diyebileceğimiz bu tür girişimlerin artarak devam etmesi, konuşulanların gerçekten de lafta kalmayıp takibinin yapılarak icraata dökülmesi elbetteki her Türk ünsanının arzusudur.

Dikkatinizi Çekebilir: