ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

MÜSİAD MÜNİH “İFTAR BULUŞMASI”

MÜSİAD Münih’in geleneksel hale getirdiği “İftar Buluşması”nda T.C. Münih Başkonsolosu Sayın Mehmet Günay, Ticaret Ataşesi Sayın Ayman Ertem Çoban, Eğitim Ataşesi Sayın Prof. Dr. Mustafa Çakır ve Din Hizmetleri Ataşesi Sayın Sıddık Yılmaz’ın yanısıra, MÜSİAD Nürnberg Başkanı Sayın Emin Bayram ve UİD, DİTİB, İGMG gibi pekçok sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, MÜSİAD Münih üyelerinin de yoğun ilgi gösterdiği programda biraraya geldi.

Programın açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen MÜSİAD Münih Başkanı Nebi Alp, mikrofonun azizliğine uğrayarak iki kere konuşmasını kesmek zorunda kalsa da çok önemli mesajlar verdi. MÜSİAD’ın gayesi, prensipleri ve hedefleri hakkında kısa bir bilgilendirmenin ardından dünya üzerinde ki dindaş ve soydaşlarımızın gördükleri işkence, zulüm, soykırıma, açık ve yoklukla verdikleri yaşam mücadelesine dikkat çektiği konuşmasında: “Bu hususta sizlerden de ricam; iftar sofralarımızdaki sayısız nimetlerden faydalanırken Kudüs´te, Suriye´de, Afrika´da, Arakan’da, Doğu Türkistan’da ve dünyanın çok çeşitli coğrafyalarında kimi zaman zulümle, işkenceyle, kimi zaman açlıkla, yoklukla mücadele eden mazlumları da unutmamanızdır. Ne Ecdat Yâdigarı, Peygamberler diyârı, Mirâc Beldesi Kudüs’ü, ne de Ata Yurdumuz, Öz Kardeşlerimiz Doğu Türkistan’ı unutmamız mümkün değildir. Sahip çıkalım, el uzatalım, unutmayalım, unutturmayalım.” Çağrısında bulundu.

Programda kısa bir selamlama konuşması yapan Ticaret Ataşesi Ayman Ertem Çoban, yurtdışında görev yapan devlet görevlilerinin, STK temsilcilerinin hatta fert fert herbir insanımızın en önemli görevlerinden birinin; Cumhurbaşkanımızın tabiriyle “Uçbeyliği” olduğunu belirtti ve: “Her ne kadar son ataşeler toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımız bu görevi bize vermişse de bu büyük, ağır ve bir o kadar da önemli görevi sizlerle paylaşmak istiyorum. Gelin birlik olalım, hep beraber omuz verelim, elele, omuz omuza, yürek yüreğe nice güzelliklere erişebilmek için gayret sarfedelim” dedi.

T.C. Münih Başkonsolosu Sayın Mehmet Günay, “Ramazan kelimesi, yeryüzünü tozlardan temizleyen yaz sonu yağan yağmur anlamına gelen “er-Ramzâ” kelimesinden türemiştir. Nasıl ki bu yağmur yeryüzünü temizliyorsa Ramazan da sizlerin günahlarınızı temizlesin inşaallah!” Temennisinde bulundu. Herşeyin temeli eğitimdir; dolayısıyla hayatın her alanına yayılmıştır. Bu sebeble de belli bir zümreye bırakılamayacak kadar önemli ve kapsamlı olan bu meselede herkes üzerine düşenin en iyisini yapmalıdır. Bu nesil bizim, gelecek te onların. Onları geleceğe hazırlamak için varımızı-yoğumuzu ortaya koymalıyız şeklinde eğitimin önemine vurgu yaptı.

İftar öncesinde ve sonrasında yapılan sohbetler, insanların yüzündeki tebessüm misafirlerin memnuniyetlerini, ramazan ve iftarın hikmet ve bereketini ifade eder nitelikteydi.

Dikkatinizi Çekebilir: