ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

MÜSİAD Avrupa Genel İdare Kurulu, Münih’te Gerçekleştirildi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Münih Şubesi yeni hizmet binası açılışı ve Avrupa Genel İdare Kurulu (AGİK) toplantısı, Almanya’da gerçekleştirildi

MÜSİAD Münih Şubesi yeni hizmet binası açılışı ve Avrupa Genel İdare Kurulu (AGİK) toplantısı, Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Yurtdışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, MÜSİAD Avrupa Direktörü Burhan Sağlam ve MÜSİAD üyelerinin katılımlarıyla Almanya’da gerçekleştirildi.

Ticari Bağlarımız Son Derece Güçlü

Yeni şube binası açılış töreninin ardından düzenlenen Avrupa Genel İdare Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Abdurrahman Kaan, MÜSİAD’ın ilk yurt dışı yapılanmasını 1993 yılında Almanya’da gerçekleştirdiğini ve 2019 yılı itibariyle Almanya’da 10, Avrupa’da 25 şube ve iki temsilcilik açılışına imza attığını belirtti.

Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkin oldukça güçlü olduğuna dikkat çeken Abdurrahman Kaan, 2018 yılı itibariyle ülkemizde 7 binin üzerinde Alman işletmesinin olduğunu, bu rakamın yakın gelecekte 160 bini bulacağını kaydetti. İlerleyen dönemlerde yatırım hacminin 15 milyar Euro seviyelerine yükseleceğini ifade eden Kaan, firmaların yıllık toplam cirolarının 66 milyar Euro seviyelerinde gerçekleşmesinin öngörüldüğünü vurguladı.

Türkiye ve Almanya İlişkileri Ticaretle Sınırlı Değil

Alman vatandaşları nezdinde Türkiye’nin oldukça önemli bir konumda yer aldığına dikkat çeken Kaan; “Bildiğiniz gibi Türkiye, Alman vatandaşları için önemli de bir turizm noktası. Dolayısıyla Türkiye ve Almanya’nın, yalnızca sınırlı bir alanda değil, sosyal, kültürel ve ekonomik olmak üzere birçok yönden köklü ve sağlam bağları bulunuyor. MÜSİAD olarak biz de bu kuvvetli bağlara istinaden, kendi ticaret ve iletişim ağlarımızı kuruyoruz.” dedi.

Konuşmasında MÜSİAD’ın faaliyetleri hakkında da bilgi veren Kaan; Orta Ölçekli Sanayi Siteleri projesi; Tarım, Hayvancılık, Biyogazdan Elektrik Üretimi, Organik ve Organomineral Gübre Üretimi Entegre Tesisleri projesi, Faizsiz Konut Finansman Sistemi, Kooperatif Finans Sistemi (SENYAP), Gayrimenkul Borsası (GABORAS), SENPOLY ve Girişim Sermayesi Fonu hakkında detaylı bilgi verdi.

Avrupa’nın Bize İhtiyacı Var”

Son olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri için çok önemli bir ticari partner olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Kaan; “Avrupa’nın bize ihtiyacı var, bizim de Avrupa’ya. Bu artık tartışma götürmez bir tespittir. Bizler siyasetçi değiliz; iş insanları olarak siyaset arenasında yaşanan gelişmelerden bağımsız kurduğumuz bu kıymetli bağı korumak zorundayız. Ülkelerimizin menfaatlerini önceleyerek, milletimize ve tüm dünyaya karşı bir sorumluluğumuz olduğu bilinciyle bunu yapmalıyız. Mevlana, “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir” der. Bizler, bütün dünyadaki dostlarımızla aynı duyguları paylaşıyoruz. İnsanlık temelinde hareket ediyor, onlarla birer kardeşlik hukuku yürütüyoruz. Her fırsatta dile getiriyoruz, MÜSİAD olarak bizimle yan yana durmaktan çekinmeyen herkesle bir araya geliyoruz. Bizler, uzun yol arkadaşlarıyız.” açıklamasında bulundu.

Dikkatinizi Çekebilir: