ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

MÜNIH`TE “ROBOTLAR VE AKILLI TEKNOLOJİ” SEMINERI

Genç Müsiad Münih ve Münchener Studenteninitiative (MSI) tarafından ortaklaşa düzenlenen Robotlar ve Akıllı Teknoloji konulu seminer, gençler, özellikle de üniversite öğrencileri tarafından ilgiyle izlendi.

DITIB Unterschleißheim Camii Gençlik Kolu Başkanı Yakup Yakışım’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda 15 Temmuz Şehitleri ve OEZ maktulleri de unutulmadı. Müsiad tarafından hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından Genç Müsiad Münih Başkanı Mehmet Atmaca ve MSI Yönetim Kurulu Üyesi Betül Kılıçarslan birer selamlama konuşması yaptılar.

Müsiad Münih Başkanı Sayın Nebi Alp Bey, “akıllı teknolojinin geldiği ve gelecekte gelebileceği yerin adeta portresini çizdiği konuşmasında gençleri bilgilendirici, motive edici ve yönlendirici noktalara parmak bastı.

Genel Merkez Genç Müsiad Yönetim Kurulu Üyesi Mahmuthan Çakır, Genç Müsiad’ın kuruluşundan, hedeflerinden, çalışmalarından, proje ve uygulamalarından bahsetti.

Dünya çapında pekçok; “ROBOCUP” gibi prestijli yarışmada birincilik ödülü almış çalışmalara imza atmış olan, halen Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “arama-kurtarma robotları” üzerinde çalışan Bilgisayar Mühendisi Furkan Çakmak, programın konuğu idi. Çakmak, robotların dünü, bugünü, geçirdiği evreler, çalışma sistemleri ve bu alanda varılmak istenen hedefleri anlattı.Yapay zeka hakkında verdiği bilgiler bugünün ve yarının teknolojisine ışık tutacak nitelikteydi. Özelde robot teknolojisi, genel anlamda da akıllı teknoloji ile ortaya çıkan ekonomik, sosyolojik, psikolojik, hukuki ve dini alandaki sorunlara ve konunun uzmanlarının zaman kaybetmeden çalışmalara başlayarak mevcut ve doğabilecek sorunlara çözüm üretmelerinin önemine dikkat çekti.

Sayın Çakmak’ın zevkli ve akıcı bir üslupla yaptığı sunum sonunda katılımcı gençlerin etrafını çevirip dakikalarca soru yağmuruna tutmaları konuyla ilgilendiklerini ve konunun ilginçliğini ispat eder nitelikteydi.

Genç Müsiad Münih’in Sayın Çakmak için programa katkılarından dolayı teşekkür mahiyetinde hazırlamış olduklar hediyeyi kendisine Müsiad Münih Başkanı Sayın Nebi Alp taktim etti.

Mahmud Cihad Kökten’in sunuculuğunu yaptığı program, hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Dikkatinizi Çekebilir: