ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Münih´te Düşen 80 Yaşındaki Kadının Hayatını Apple Watch Kurtardı

Apple Watch, bazı insanlar için sadece bir akıllı saatten fazlası olmaya devam ediyor. Yeni gelen bir habere göre Apple Watch, Münih´te yaşayan 80 yaşındaki bir kadının sertçe düşmesinin ardından acil servislerden yardım istedi.

Apple Watch 4 serisi, ani hareketi algılayarak düşmeyi tespit eden bir düşüş sensörüne sahip. Bu özellik, sadece 65 yaş üstü kullanıcılar için otomatik olarak etkinleştiriliyor; onun dışında kendiniz aktif etmeniz gerekiyor. Eğer kullanıcı düşme yaşandıktan sonra ekranda beliren ‘İyiyim, bir şeyim yok’ butonuna birkaç dakika içinde basmazsa Apple Watch otomatik olarak acil servislerden yardım çağırıyor.

Edinilen bilgiye göre kontrol merkezindeki bir polis memuru, 80 yaşındaki kadının düşmesinin ardından Apple Watch tarafından gerçekleştirilen acil çağrıyı onaylamış. Memur, çağrıda bir bant kaydının devreye girdiğini ve ilgili kişinin ağır şekilde düştüğünü ilettiğini belirtiyor. Ayrıca ek olarak kazazedenin koordinatları da acil çağrıda verilmiş.

Polis, bu verileri kadının adresini bulmak ve ambulansa haber vermek için kullanmış. Apple Watch ayrıca 80 yaşındaki kadının oğlunu da durumdan haberdar etmiş.

Dikkatinizi Çekebilir: