ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Münih’te 7 kilometrelik Oktoberfest kuyruğu

Geçtiğimiz haftasonu açılış programları ile renklenen ve dünyanın en büyük ve en eski halk şenliklerinden Oktoberfest, renkli görüntülerle 186. kez Münih’te başladı. Oktoberfest’i bu yıl 6 milyondan fazla ziyaretçinin gezmesi ve 7 milyon litreden fazla biranın tüketilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz haftasonu açılış programları ile renklenen ve dünyanın en büyük ve en eski halk şenliklerinden Oktoberfest’in 186’ncısı, 9 bin kişinin tarihi ve geleneksel giysilerle katıldığı resmi geçit töreniyle başladı.

Bira fıçıları, at arabalarıyla bando eşliğinde şenliğin yapıldığı Theresienwiese meydanına taşındı. Geçit töreninin uzunluğu 7 km’ye ulaştı. Şenliğin açılmasıyla da 10 bin kişilik bira çadırları anında dolup taştı. Ünlüler de bira çadırlarına akın etti. Şenliği, bira fıçısına tokmağı vurarak açan Münih Büyükşehir Belediye Başkanı Dieter Reiter başlattı. Bavyera Başbakanı Markus Söder ile eşi Karin Baumüller Söder, Dieter Reiter ve eşi Petra Reiter’a eşlik etti. Ünlü Alman moderatörler Thomas Gottschalk ve Florian Silbereisen da festivale ilk katılan ünlüler arasındaydı. Tüm dünyadan 6 milyondan fazla ziyaretçinin 7 milyon litreden fazla bira tüketeceği Oktoberfest, 3 Ekim’a kadar sürecek.

Dikkatinizi Çekebilir: