ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Münih Güvenlik Konferansı 15-17 Şubat’ta düzenlenecek

Münih Güvenlik Konferansı 15-17 Şubat’ta düzenlenecek 55. Münih Güvenlik Konferansı’na 35 devlet ve hükümet başkanı ile 50 dışişleri bakanı katılacak

Eski Alman diplomat Ischinger, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, hafta sonu yapılacak konferansın şimdiye kadar yapılan en geniş kapsamlı konferans olacağını belirtti.

Münih Güvenlik Konferansı’na bu yıl 35 devlet ve hükümet başkanı ile yaklaşık 50 dışişleri bakanının, 30 ülkenin savunma bakanının ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katılacağını bildirdi.

Ischinger, konferansta Avrupa Birliği’nin (AB) güvenlik politikasının geleceği, Rusya, Ukrayna, Orta Doğu ve Çin ile ilgili konuların gündeme geleceğini, bunun yanı sıra iklim ve güvenlik konusunun da tartışılacağını kaydetti.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağını, Avrupa Merkez Bankası Başkanının belirleneceğini ve AB içinde üst düzey pozisyonlar için atamalar veya seçimler olacağını ifade eden Ischinger, “Bu, zor bir girişim. Bu başarılırsa AB, 2019 yazında zayıflamış olarak değil güçlenerek çıkacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Konferansta AB’nin Avrupa dışından gelen katılımcılara kendi çıkarları için mücadele eden bir birlik olduğunu göstermesinin önem taşıdığını vurgulayan Ischinger, AB’nin parçalanan değil, kalıcı olan ve krizleri aşabilecek bir oluşum olarak görülmesine önem verdiğini kaydetti.

Dikkatinizi Çekebilir: