ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

LANDSHUT BÖLGESİ TÜRK DİLİ VE KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİ OLARAK ZEYNEP KARAYAZI ATANDI

Landshut bölgesine Türk Dili ve Kültürü öğretmeni olarak atanan Zeynep Karayazı, ’’ merhaba ben Zeynep Karayazı, 2019  eğitim ve öğretim yılı başlayana kadar Türkiye’de öğretmen olarak görev yapmakta iken T.C. Münih Başkonslosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından Landshut ve çevresinde “Türk Dili ve Kültürü” öğretmeni olarak görevlendirildim.

Görevim bu bölgedeki okullarda Türk ve Türk kökenli öğrencilere Türk dili ve kültürünü öğretmek, dilimiz ve kültürümüzle olan bağları güçlendirmek. Gelişen ve değişen dünya düzeni bizlere pek çok ortamda iki dilli hatta çok dilli insanlar yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermektedir. Araştırmalar, ana dilini iyi derecede bilen bir kişinin diğer dilleri çok daha kolay öğrenebildiğini göstermiştir. Amacımız ana dilini ve kültürüne aynı zamanda da yaşadığı ülkenin diline hakim olan, yaşadığı toplumun kurallarına, düzenine uyum sağlayan bireyler yetiştirmektir.

Almanya’da ikamet eden Avrupa Türk toplumunun kökenlerinin, akrabalarının bulunduğu Türkiye ile bağlarının devam etmesi, kültürlerini tanımaları, ana dillerine daha iyi hakim olmaları, sosyal ve kültürel yönden kendilerini geliştirmeleri açısından çalışmalar planlamaktayız. Bu bağlamda hem çocuklara hem yetişkinlere yönelik çeşitli oyun grupları, tiyatro , halk oyunları, koro çalışmaları gibi projeler üzerinde çalışmaktayız. Bu projelerden ilki olarak eğitimin ailede başladığını belirterek T.C. Münih Eğitim Ataşeliği, Landshut Gençlik Merkezi (Jugendamt) ve Landshut-Türk Alman Okul Aile Birliğinin işbirliği ile “Anne Baba Tutumlarının Çocuk Kişilik Gelişimi Üzerine Etkileri” konulu bir aile eğitim semineri gerçekleştirdik.

Sizlerin aracılığıyla vatandaşlarımıza sesleniyor, benimle veya Münih Eğitim Ataşeliğiyle iletişime geçerek sizler ve de çocuklarınızın “Türk Dili ve Kültürü” derslerimize ve diğer etkinliklerimize katılabileceğinizi duyurmak istiyorum.’’diye bilgilendiren Türk Dili ve Kültürü öğretmeni Zeynep Karayazı’ya yeni görevinde gazetemiz adına başarılar dileriz.

 

Dikkatinizi Çekebilir: