ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

İsmini Mars’a gönder başvurusu en çok Türkiye’den

NASA’nın ‘İsmini Mars’a gönder’ projesine en çok başvuru Türkiye’den yapıldı. Yaklaşık 2 milyon kişi, Mars’a gezegenine gitmek için bilet aldı. Yurdum insanı, uzay merakında tüm dünyayı geride bıraktı. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2020 yılında Mars’a göndereceği uzay aracına isim yazdırılması için ‘İsmini Mars’a gönder’ kampanyası başlattı. Mars’a kendisinden önce ismini göndermek isteyenler, NASA’nın internet sitesine isim, soy isim, ülke ve posta kodu bilgilerini girerek temsili gidiş biletini aldı. Kampanyaya şu ana kadar dünya üzerinden 3.5 milyon insan katıldı.

Mars’a gönderilmesi planlanan uzay aracının Temmuz 2020’de fırlatılması ve Şubat 2021’de Mars’a ulaşması planlanıyor. Uzay aracı, Mars’ın iklim ve jeolosiyle ilgili örnekler toplayarak dünyaya dönecek. Sistemde toplanan isimler, uzay aracındaki çip içinde muhafaza edilecek. İsteyenler, Eylül’e kadar isimlerini kayıt edebilecek.

Point Bayern olarak biz de biletimizi aldık. Sizlerde almak isterseniz aşağıdaki link ile giriş yapıp 2020 Mart ayında Mars’a gidecek uzay mekiğine isminizi yazdırabilirsiniz.

Ismini Yazdır

Dikkatinizi Çekebilir: