ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Erfurt’da Kaçak Sigara Gümrüğe Takıldı

Resim: Hauptzollamt Erfurt

Erfurt Gümrük memurluğu Çek Cumhuriyeti’nden Almanya’ya giriş yapan gelen İngiliz plakalı küçük bir minibüste arama yaptı. Minibüste 21.600’den fazla kaçak sigara yakaladı. Kaçakçı hakkında tütün vergisi yasasını ihlal ettiği için mahkemeye sevk edildi.

Reitzenhain sınır kapısında Çek Cumhuriyeti’nden Almanya’ya giriş yapan gelen İngiliz plakalı küçük bir minibüs ve römork gümrük memurlarının dikkatini çekti ve araçlar kontrol etmek istendi. Minibüsün şoförü Slovakya’dan İngiltere’ye gidiyordu. Kontrol görevlileri tarafından sorulduğunda, sürücü araçta sadece dört çubuk sigara ve 100 litre bira olduğunu belirtti.

Minibüste paketleri gören gümrük memurları kontrol yapmak istedi. Yapılan ilk kontrolde açılan bir pakette 1.460 sigara bulundu. Gördüklerine inanamayan memurlar tüm aracı kontrol etti. Yapılan kontrolde ev filmi ile sarılmış üç karton kutuda 20.180 sigara daha bulundu. Sigara kaçakçısı şöförün sigaraları gizlemek için çeşitli tekstil parçaları ile kamufle ettiği de tespit edildi.

Sürücü gümrük idarelerine sigaraların ticari olarak getirildiğini bildirmediğinden, kendisine tütün vergisi yasasını ihlal ettiği için dava açıldı ve 108 pakette gizlenen 21.600’den fazla sigaraya da el konuldu. Soruşturma Gümrük Araştırma Ofisi tarafından yürütülüyor.