ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Çağımızın Korkutucu Hastalığı Sosyal Medya

Yediden yetmişe hepimizin bağımlısı olduğu sosyal medya ve akıllı telefonlar gün geçtikçe hepimizi etkisi altına alıyor. Evde İşte Sokakta kısacası her yerde kullandığımız bu mecralar sadece bizleri değil çevremizde ki herkesi etkisi altına almış durumda.

Facebook, WhatsApp, Instagram gibi sosyal ağ siteleri, bizi arkadaşlara bağlamayı vadediyor Ancak elimizdeki verilere dayanarak, İnternet Kuşağı gençlerin büyük resmine baktığımızda, bu kuşağın yalnız ve insanlardan kopuk olduklarını görüyoruz. Her gün sosyal ağ sitelerini ziyaret eden ancak arkadaşlarını yüzyüze daha az gören ergenler, Kendimi yalnız hissediyorum, kendimi dışlanmış gibi hissediyorum ve Neden samimi dostlarım Arkadaşlarım yok gibi cümleleri daha fazla kullanıyor. 2013 yılından itibaren yükselmeye başlayan bu sorunlar sürekli yükselişini göstermeye de devam ediyor.

Sosyal medya ve sanal ağlar bilinçli olarak kullanıldığı zaman bizlerin hayatlarında amaçlarımıza ulaşmamız için mükemmel bir araç olabilmektedir. Bizlerin dünyayı ve ülkemizi daha yakından takip edebilmemiz, yaşanan gelişmeler karşısında farklı yönleri ve görüşleri kavrayarak doğruya en yakın fikri benimsememiz açısından sosyal medya önemli bir mecradır.

Fakat amacından farklı kullanılan bir sanal ağ sadece eğlenmek adı altında öldürülen zamandan başka bir şey değildir. Ve bu durum bir neslin veya kültürün sonunu hazırlayacaktır. Sosyal medya bireysel açıdan derin yaralar bırakmakta ve bu açılan yaralar elbette ki toplumun genelini etkilemektedir.

Bizlere düşen görev,

Sosyal medya aracılığı ile ahlaki ve vicdani olmayan, sonuç getirmeyen çabalarla insanlığın gönlünde derin yaraların açılmaması, imaj ve görselliğin görüntüsüne kendimizi kaptırmadan, manayı maddeye, baki olanı faniye, gerçeği yalana esir etmemek olmalıdır. Bu hastalık hepimizi kontrolü altına almadan gelin en azından haftada bir defa sosyal medya aracılığı ile yazmaktansa Akrabalarımızı, Arkadaşlarımızı ve Dostlarımızı Arayıp Yüz Yüze Konuşmak sohbet etmek için buluşmalar Etkinlikler ayarlayalım Çocuklarımızı’da bu yönlere teşvik edelim.

Dikkatinizi Çekebilir: