ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Burun Spreyini Sorumsuzca Kulaninca Burnunda Delik Oluştu

Sorumsuz şekilde kullandığı burun spreyi yüzünden burnunda delik oluşan bir vatandaş, ameliyatlık oldu. Doktora gitmeye vakit bulamadığımızda veya gitmek istemediğimizde, kendimize doktorluk yapmaya çalışırız genelde. Fakat sağlık gibi bir konuda risklerin hayati önem taşıdığını hiçbir zaman unutmamalıyız.

Burun spreylerinin de 2 haftadan fazla kullanılmaması uzmanlar tarafından altı çizilerek söylenen bir konudur. Gribin sık rastlanıldığı bu dönemlerde nefes alırken zorlanan hasta bir kadın, doktora başvurmak yerine reçetesiz şekilde burun spreyini fazla kullanınca ameliyatlık oldu. Burnunun içinde delik açılan kadın için, uzman tarafından ameliyat kararı verildi. 3 saat süren başarılı ameliyatta burun duvarı tamamen değiştirildi. Burun spreylerinin zararlarından bahseden doktor, reçetesiz ilaç konusunda da vatandaşları uyardı.

Sprey içinde bulunan zararlı maddeleri; “Xylometazolin“ , “Oxymetazolin” , “Tramazolin” olarak belirten doktor, bu maddeler alışkanlık yapmak ile birlikte burun içindeki sıvının içeriğini değiştirerek tahrişe yol açtığını ifade etti.

Dikkatinizi Çekebilir: