ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Bu Bankalar artık 50 Euro’nun altında Para çekmenize izin vermiyor

Eğer nakit paraya ihtiyacınız varsa genellikle bize en yakın ve hatta para çekme ücreti kesilmemesi için kendi bankamızın para çekme Otomatiğine (ATM) gideriz. Almanya’da yaşayanların yüzde 88 i bu para çekme işini hergün rutin olarak yapiyor. Alman bankaları adına GfK Nürnberg in yaptığı bir ankete göre ATM lerden günlük 100 euro ya kadar para çekiyoruz, bunun yanı sıra alışveriş acil para ihtiyacı ve ya gençlerin hafta sonu eğlence için sürekli ATM lerden düşük miktarda para çekiyorlar.

Şimdiye kadar bu işlemler için hiç bir ücret ödemezken 01.07.2018 itibari ile bazı bankalar bizleri şaşırtacak gibi görünüyor. Daha önce Commerzbank’ın ortaklarından olan Comdirect ve DKB nin Almanya’nın bazı şehirlerinde hayata geçirdiği bu uygulama Temmuz itibari ile IngDiba Röhre’de hayata geçecek.

Bankalar müşterilerini eğitmek istiyor :
Her 10 kişiden 8 i banka otomatları dan 50 Euro’nun altında para cekiyor. 30 yaşın altında’ki kişilerde bu sayı 3 e düşüyor. Bir Forsa-Anketine göre Almanya’da yaşayan kişiler sadece ihtiyaç duyduğu kadar sabah veya akşama yetecek kadar para çekiyor. Bankalara göre bu müşteriler Zaman Müşterileri olarak adlandırıyor ve Bankalara çok pahalıya geliyor. Şuan için Münihte böyle bir uygulama yok ama gelme ihtimali yüksek görünüyor.

Dikkatinizi Çekebilir: