ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Birleşmiş Milletler Komiser”ine Batı Trakya Sorunlarıda aktarıldı…

Liberal Alman-Türk Forumu (Liberales Deutsch-Türkisches Forum) „Göç bir başarı etkenidir“ adında bilgilendirici bir etkinlik düzenledi.

Liberal Alman-Türk Forumu’nun (Liberales Deutsch-Türkisches Forum) „Göç bir başarı etkenidir“ adında bilgilendirici bir etkinlik düzenlendi . (Türkisch-Deutsche Studierenden und Akademiker e.V/Türk-Alman Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği), yönetim kurulu üyesi Neslihan Özhan ve Münih bölge temsilcisi Adnan Kastel tarafından temsil edilen toplantı, programın sunumu için TD-Platform’un Nürnberg temsilcisi Eda Aktaş üstlendi.

Adnan Bey genişletilmiş Gümrük Birliği’nin ve vize özgürlüğünün getireceği avantajlar ve dezavantajlar hakkında katılımcılara geniş bilgi verdi. Birleşmiş Milletler’de diplomatik danışmanlık yapan komser ve „Der fremde Erfolgsfaktor“ isimli kitabın yazarı olan Bay Jamal Qaiser kitabını tanıtarak , konuşmasında uluslararası diyaloğun önemini tekrar göz önüne getirip dikkat çekerek konukları bu konuda geniş çapta bilgilendirmiş oldu.

Son haftalarda yaşanan olaylardan dolayı insan haklarını kapsayan konular da ön plana çıkartılarak bilgi sunuldu. Bütün bu konular, FDP Bavyera partisinden Eyalet Meclisi adayı olan Bay Bülent Ekrem ile beraber tartışılmış ve akabinde seyircilerin göç, şans eşitliği ve siyasi katılım hakkında soruları geniş bir tartışma ortamında cevaplandırılmıştır.

Batı Trakya“lı Gazeteci Yazar Mehmet Küçük‘te davet üzerine katıldığı bu toplantıda Batı Trakya Müslüman Türk halkının yaşadığı sorunlara değinerek ,kısa ve öz bir sunum yapmıştır. Mehmet Küçük ,konuşmasını türkçe sunarak Lozan Barış Antlaşması ve bu güne kadar var olan sorunların şöyle sıralayarak komsere iletmiştir. Vakıflar, Eğitim, Türk ibaresi ve 19.madde madurları %3 barajı, Eğitim sorununda okulların kapatılması, Dernek ve Okulların tabelalarından Türk ibaresinin kaldırılması, Müftülük seçimlerindeki sorun ve azınlığın bu konuda özgür iradesi, Yunanistan Hukuku ile azınlığın mahkemeler tarafından bezdirilmesi, Yerel Türk Basınını bezdirici para cezaları ile caydırma ve seslerinin kısılması, son günlerde yaşanan eğitim kitaplarındaki sorunlar gibi ana temaları komsere anlattı.Küçük son olarak toparladığı sunumu ile bol bol alkışlanarak kürsüden inmeden önce sayın komiseri Batı Trakya topraklarına bizzat gelmesi ve incelemelerde bulunması için davet etti.

Azerbaycan Dernek Başkanı Bay Azad Rahimov’a, sonrası söz alarak Azerbaycan üzerinde oynanan oyunlara değinerek komiserin yüksek huzurunda Birleşmiş Milletleri göreve çağırdı.TD-Platform Augsburg Kolu Bayan Hümeyra Uzunkaya’ya, katılan tüm ilgililere ve bu denli aydınlatıcı organizasyonu hazırlamış olduğu için Bay Bülent Ekrem’e ayrıca teşekkür ediyoruz

Dikkatinizi Çekebilir: