ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

BİR UID İFTAR KLASİĞİ

UID Bavyera Bölge Başkanlığı ve UID Münih Şube Başkanlığı’nın birlikte düzenlemiş oldukları iftar programı, her yıl olduğu gibi bu yıl da dolu dolu geçti.

UID Gençlik Kollarından Melih İpek’in sunumunu yaptığı program UID Münih Şube Başkanı İsmail Pamuk’un açılış konuşmasıyla başladı.

Yabancılar Meclisi Üyesi Gönül Kurt, Ramazan’ın yardımlaşma ve insanların kendilerini aç insanların yerine koyarak empati yapabilmelerine imkan veren özelliğinden bahsetti.

UID Bavyera Bölge Başkanı Mehmed Mert, “İslam Dini’ne göre insanlar eşittir; takva dışında birbirlerine üstünlükleri yoktur. Avrupa’ya misafir işçi olarak gelen insanımızın bugün burada her alanda varlık göstererek toplumun, ekonominin ve sosyal hayatın bir parçası olduğu halde başörtüsü yasağı gibi haksız uygulamalara mazur kalması üzücü ve bir insanlık ayıbıdır” dedi.

UID Genel Merkez Teşkilanma Başkan Yardımcısı Mustafa Aslan, kısa bir selamlama yaptı ve katılımcılara teşekkür etti.

T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, “Ramazan’ın sadece aç kalınanarak yapılan bir ibadet olmadığına bir de sosyal yönünün olduğuna dikkat çekti. YTB’nin yurtdışındaki çalışmalarının önemine vurgu yaptı.

Yahya Karabulut’un okuduğu ezanla yapılan iftarın ardından Osman Bulut Hoca’nın duasına eller açılarak amin denildi.

Daha sonra kürsüye gelen, gecenin onur konuğu, T.C Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkanı Abdullah Eren’in YTB’nin çalışmaları hakkında verdiği bilginin ardından YTB Başkanı, Başkonsolos, Ataşeler ve STK temsilcilerinin katılımıyla sohbet tarzında bir toplantı yapıldı.

Programda ayrıca unutulmaya yüz tutmuş eski Ramazan’ların vazgeçilmezi ortaoyunu ve Hacivat-Karagöz gösterisi yapıldı, çocuklara hediyeler dağıtıldı.

Dikkatinizi Çekebilir: