ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Berlin havalimanı 31 Ekim 2020´de açılıyor

Resim:berlin-airport.de

Berlin’de yapılan üçüncü havalimanı için yeni tarih verildi. 31 Ekim 2020 tarihi açılış tarihi olarak yinelendi.

Almanya’da yıllardır açılışı beklenen Berlin’de yapımı süren üçüncü havalimanı için Berlin-Brandenburg Uluslararası Havalimanı (BER) şirketinden yeni bir açılış tarihi verildi. Operatör şirket daha önce yaptığı açıklamalarda 2020 yılının Ekim ayını işaret etmiş fakat gün belirtmemişti.

Havaalanının yer aldığı Brandenburg eyaletinin başbakanı Dietmar Woidke de yaptığı açıklamada “Açıklanan tarih havalimanını kullanacak olan bütün taraflar için planlama açısından çok önemli, bu kez başarılı olacağız” dedi. İnşaatına 2006 yılında başlanan havalimanı için normal şartlarda açılış tarihi 2011 Ekim ayı olarak belirlenmişti. Fakat yapım aşamasındaki planlama hataları, teknik hatalar ve yolsuzluk iddialarının gündeme gelmesiyle birlikte açılışı 2012 yılına ertelenmişti.

Ancak verilen tarihte de açılamayan havalimanı 2017-2018-2020 yılların için sırasıyla açılış tarihi verildi. İlk açılış tarihinden toplam 9 yıl gecikmeli açılacak havalimanı için artık herkes 31 Ekim 2020 tarihini bekliyor. Açılışın tarihinde ve sorunsuz şekilde yapılabilmesi için herkes umut ediyor. Berlin şehrinde şuan aktif olarak hizmette bulunan Tegel ve Schönefeld havalimanlarının da, yeni havalimanına taşındıktan sonra farklı amaçlar için kullanılması planlanıyor.