ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Bavyera’da ücretsiz Korona testleri başlıyor

Bavyera, ilk eyalet olarak yarınki Çarşamba gününden (1 Temmuz) itibaren herkes için ücretsiz Korona testi sunacak. Başbakan Söder’e göre belirtisi olmayanlar da en kısa zamanda test yaptırıp sonuç alabilecekler.

Kimler test yaptırabilir?
Ücretsiz Korona testleri öncelikle Bavyera eyaletinde kayıtlı olan vatandaşlar için düşünülüyor. Sağlık Bakanı Huml’a göre burada “Bavyera halkı için bir hizmet” sözkonusu. Ayrıca Başbakan Söder’e göre belirtisi olan şüpheli vakalar ve onların temas ettiği kişilere öncelik tanınacak. Bu kişiler için bir 24 saat garantisi bulunuyor: Yani 24 saat içersinde test edilecekler ve yine 24 saat içersinde sonuç belli olacak.

Testler nerede yapılacak?
Testler anlaşmalı hekimler tarafından muayenehanelerinde yapılacak. Ama Sağlık Bakanı Melanie Huml’un belirttiğine göre hekimler her isteyene test yapmak zorunda değil. Test yapmak istemeyen hekimlerin sayısı yüksek olursa, vatandaşların gidebilecekleri bir hekimler listesi hazırlanacak.

Testler kim tarafından ödenecek?
Belirtisi olan kişilerde Korona testinin ücretini şimdiden birçok durumda ilgili sağlık sigortası karşılıyor. Sigortanın ödeme yapmak zorunda olmadığı tüm durumlarda artık bunu Bavyera eyaleti karşılayacak. Yani özellikle belirti göstermeksizin test yaptıran kişilerde.

Testler ne kadar sıklıkla yaptırılabilir?
Herkes istediği kadar test yaptırabilir. Başbakan Söder, Korona testlerinde herhangi bir sınırlandırma olmayacağını vurguladı.

Negatif bir sonuçta maske zorunluluğu olacak mı?
Başbakan Söder şöyle konuştu: Negatif bir sonuç, kimsenin asgari mesafeye uymayacağı ve maske takmayacağı anlamına gelmemeli.

Kültür etkinliklerinde maske zorunluluğunun gevşetilmesi
Kültür etkinliklerine katılanlar yarından (1 Temmuz) itibaren bulundukları yerde artık ağız burun koruması takmak zorunda değil. O tarihten itibaren Devlet Ofisi’ne göre tiyatro, konser salonu ve sinema seyircileri sadece oturdukları yerde bulunmadıkları sürece maske takmak zorundalar.

Dikkatinizi Çekebilir: