ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

BATI TRAKYA TÜRKLERI DOGU TÜRKISTANA SAHIP CIKTI

Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği düzenlemiş olduğu Doğu Türkistan Konferansına Duisburg Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi Başkanı Abdülcelil Karakash konuşmacı olarak katıldı. Duisburg Avrupa Türk Birliği Başkanı İbrahim Doğancı ve Lünen Ülkü Ocağı Başkan ve Yöneticilerinin yanı sıra BIG Partisi Yönetim Kurulu üyesi İhsan Kılıç ve BIG Partisi Bielefeld temsilcisi Akın Can ve çok sayıda üye ve misafir katıldı.

Doğu Türkistanda Çin Zulmü Devam ediyor

Dernek Başkanı Alpay Ahmet yaptığı açılış konuşmasında ‘Atayurdumuz Doğu Türkistanda yaşayan kardeşlerimizin çektiği sıkıntıya değinerek, bu zulme kulaklarımızı tıkayamayız, zulmün olduğu yerde tarafsız kalmak namussuzluktur bizler Batı Trakya Türkleri olarak bugün Türk-Müslüman olduklarından dolayı toplama kamplarında zulme maruz bırakılan, diline, dinine, kimliğine ve namusuna saldırılan kardeşlerimizin acısını paylaşmak ve kamuoyu oluşturmak için bu etkinliği düzenlediklerini, Derneğin Bünyesinde oluşturulan Türk Dünyası Çalışma Grubunun ön hazırlığını yaptığı konferans davetimize iştirak eden tüm katılımcılara Derneğimiz ve Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyoruz dedi. Merhum Liderimiz Dr. Sadık AHMETin yattığı topraklardan ATA yurdumuza selam olsun Türk Milleti zulüm altında yaşayan kardeşlerini unutmamış ve unutmayacaktır dedi.

Türk-İslam Dünyası nerede?

Doğu Türkistan ile ilgili hazırlanan sinevizyon gösterisin ardından Avrupa Türk Birliği Başkanı İbrahim Doğancı Kaşgarlı Mahmud ve Divan-ı Lugatı’t Türk ün üzerine bir sunumun gerçekleştirmiştir.

Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi Başkanı Abdülcelil Karakash, Doğu Türkistanda bugün yaşananların, bir insanlık Dramı olduğunu, seslerini Dünyaya duyurmakta büyük sıkıntı çektiklerini dile getirdi. Doğu Türkistanda yaşayan Uygur Türklerine, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yapılan zulümlerin ardı arkası kesilmediğini ve Türk ve Islam Dünyasının buna seyirci kaldığını belirtti. Doğu Türkistanda yaşayan Türklerin kendi kaderleri ile baş başa bırakıldıklarını ve bu sahip çıkılmayan insanların Çin zülmü karşısında canlarından ve mallarından olduğunu tüm çıplaklığı ile gözler önüne seren bir konuşma gerçekleştirdi. Dikkatle dinlenen konuşmasının ardından soru-cevap ve bölümünde yoğun bir soru yağmuruna tutuldu.

Doğu Türkistanda İnsanlık Suçu işleniyor

Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği Türk Dünyası Çalışma Grubu sözcüsü Dr. Zeki Doğancı kapanış konuşmasında katılımcılara tekrar teşekkür ederek Türk Milletinin herdaim kardeşlerinin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini dile getirdi. Bugün Doğu Türkistanda yapılan zulme Türküm diyen hiç bir kimsenin duyarsız kalamayacağını belirtti. Yapılan Zulmün insanlık adına işlenen bir suç olduğunu söyledi.

Yapılan Etkinliğin ardından Doğu Türkistan Enformasyon Başkanı Abdülcelil Karakasha ve Avrupa Türk Birliği Başkanı Ibrahim Doğancıya Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneğinin Teşekkür Belgesi yanı sıra tüm katılımcılara da Batı Trakya Türkleri lideri merhum Dr. Sadık AHMETin resmedildiği porselenler hediye edildi.
Program birlikte yenilen akşam yemeğinden sonra son buldu.

Dikkatinizi Çekebilir: