ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Başkasının Yerine Alman Vatandaşlığı Testine Girdi, Yakayı Ele Verdi

Bavyera’nın başkenti Münih’te akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Alman vatandaşı olmak için şart olarak konulan uyum testine başkasının yerine giren kişilerden oluşan bir grup yakalandı. Grubun bir üyesi sınav esnasındaki tavır ve cevapları ile yakayı ele verdi. Mahkemeye sevk edilen şüpheliler evrakta sahtecilik ve hilebazlık ile suçlanıyor.

Grup üyelerinden Genco P. (25) ile birlikte dört kişinin de aynı şekilde Alman vatandaşı olmak için şart olarak konulan uyum testine başkasının yerine girmek ile suçlanıyor. Yirmi üç yaşındaki bir kadın acil paraya ihtiyacı olduğundan dolayı bu suçu işlediğini itiraf etti.

Genco P de sorgusunda ‘‘ İsim, soyisim, doğum tarihi ve imzayı bildikten sonra kalan işlemlerde zorlanmadım. Sorulara cevap verdim. Yerine testlere girdiğim kişiler ağırlıkla Kosova’dan geliyor. Kişi başına 2.500 – 5.000 Euro para aldım.’’ şeklinde konuştu. Genco P.’nin avukatı Thomas Pfister, müvekkilinin soruşturmada belirtilen suçunu kabul edildiğini belirtti.

Genco P. sınavın sonunda imza atarken, yerine sınava girdiği kişinin ismini gören ve o esnada sınavda gözlemci olarak yer alan Almanca kurs öğretmeninin olayın aydınlatılmasında etkili olduğu bildirildi.

Federal Göçmen ve Mülteciler Dairesi (BAMF) sözcüsü “Daire olarak testler sırasında kimlik sahtekârlığı vakalarının farkındayız. Ancak bu tür bir çete suçu çok nadir rastlanıyor’’ şeklinde konuştu.

Dikkatinizi Çekebilir: