ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Avrupalı Türklere ehliyet müjdesi

Avrupa’da yaşayan vatandaşların çektiği ehliyetin tanınması ile ilgili sorun çözülüyor. Gurbetçilerin, bulundukları ülkeden aldıkları ehliyetleri Türkiye’ye iade zorunluluğu kaldırılıyor.

Avrupa’da yaşayan vatandaşların çektiği ehliyetin tanınması ile ilgili sorun çözülüyor. Gurbetçilerin, bulundukları ülkeden aldıkları ehliyetleri Türkiye’ye iade zorunluluğu kaldırılıyor. AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, Avrupalı Türkleri ilgilendiren konulardaki gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yurt dışında yaşayan yaklaşık 6,5 milyon Türk vatandaşın eğitimden ulaşıma, hukuktan ekonomiye, sosyal alanlardan ticarete pek çok alanda, yaşadıkları ülkelerde ve Türkiye’deki işlemlerini kolaylıkla tamamlayabilmesi için birçok yasal düzenleme hayata geçirildiğine dikkat çeken Sırakaya, “Bu yeniliklere yenileri de yolda. Yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’de araç kullanmak için bulundukları ülkeden aldıkları ehliyetleri Türkiye’ye iade zorunluluğu kaldırılıyor. Karayolları Yönetmeliği’nde sorunu çözecek bir değişiklik olacak” dedi.

“Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın büyük bir kısmı yılın belli dönemlerini Türkiye’de, belli dönemlerini ikamet ettikleri ülkelerde geçirmektedir. 1 yıldan fazla Türkiye’de kalan bir yurtdışı vatandaşının mevcut yabancı sürücü belgesini Türkiye iade etmesi gerekmektedir. Fakat ikamet ettikleri ülkeler ile bağları devam ediyor. Bu nedenle örneğin Almanya’da düzenlenen sürücü belgelerine de ihtiyaç duyuyorlar” şeklinde konuşan Sırakaya, konunun ilgili makama iletildiğini, Pasaport ve Sürücü Belgeleri Daire Başkanlığı’nın değişiklik konusunda olumlu görüş bildirdiğini kaydetti.

Dikkatinizi Çekebilir: