ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

AVRUPA HASTALIKTAN ERKEN EMEKLİ OLANLAR TÜRKİYE DE 1/3 ORANINDA ÖDEYEREK ERKEN EMEKLİLİK HAKKINI KAÇIRMAYIN!!

Almanya’da çok sayıda hastalıktan emekli Türk Vatandaşı Türkiye de 1/3 oranında daha az ödeyerek emeklilik hakkı elde edebileceğini maalesef bilmiyor.

Malulen emeklilik; yaşı beklemeden en erken emeklilik yoludur. Almanya malulen emekliliği Türkiye açısından değerlendirildiğinde birçok Avrupa ülkesine göre avantajlı durumda. Neden mi? Almanya-Türkiye Sosyal Güvenlik anlaşmasına göre malulen emeklilik çift taraflı, yani Almanya da malulen emekli olan biri Türkiye de emsallerine göre çok az borçlanma yaparak malulen ya da engelli emeklisi olabilir.

Şöyle ki Türkiye de 5300 günden emekli olacak biri yaş şartını ve yurtdışında çalışmama şartını tamamladığı varsayılırsa 144.637 TL ödeyerek hemen emeklilik hakkı kazanabilir, aynı kişi hastalıklarından dolayı Türkiye de Maluliyet genelgesine göre  %60 oranında rapor alabilirse 49.122 TL ödeyerek, %40 rapor alabilirse de 98.244 TL. ödeyerek normal emeklilikten daha yüksek maaş alır ve hemen emekli olabilir.

Yurtdışında malulen emekli olan-olmayan tüm vatandaşlarımız sağlık problemlerinin şartlara uygun olması halinde avantajlı olan bu emeklilik fırsatını kaçırmamalı….

Dikkatinizi Çekebilir: