ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Atatürk’e Ait 1935 Model Lincoln’ün Restorasyonu Tamamlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı 1935 Model Lincoln marka aracın restorasyon işlemleri Antika Otomobil Federasyonu tarafından  tamamlandıktan sonra Anıtkabir Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Antika Otomobil Federasyonu tarafından bugün teslim edilen araç için Anıtkabir’de görkemli bir tören düzenlendi. Türk Silahlı Kuvvetleri sosyal medya hesaplarından bir video paylaşarak aracın teslim alındığını duyurdu. Otomobil’in yenilenmesin’de 4 kişi çalıştı ve binlerce fotoğraf çekildi. Törende, emeği geçenlere anı madalyaları hediye edildi. Bu restorasyon ile Atatürk’e ait araç sayısı iki oldu ve Türkiye İş Bankasının 10. Yıl kuruluşunda hediye edilen 1936 Model Cadillac marka zırhlı aracın restore edileceği’de duyuruldu.

Anıtkabir Müze Komutanı Binbaşı Kasım Mehmet Teke “Atatürk’ün Kullandığı makam araçlarının zamanla yaprandığını restorasyona ihtiyaç duyduklarını ifade edip yapımda emeği geçen herkese teşekkür etti,,. Aracın restorasyon sorumlusu Kemal Akel ise aracın restorasyon işlemlerinin 2 yıl 4 ay sürdüğünü ve eksik parçaların yurtdışından geldiğini aktardı.