ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

Araba Dolandırıcılarına Dikkat: 300 Bin Euro Çarptı

Otomobil sektörünün adeta beşiği olarak bilinen Almanya’da özellikle Bavyera Eyaleti aralarında BMW, Audi, Mini gibi otomobil devini barındırdığı için otomobil alış ve satışlarda her zaman revaçta bir eyalet olarak görülüyor. Eyaletin bu özelliğini fırsat bilen otomobil dolandırıcılar da kötü amaçlarına ulaşmak için kimsenin aklına gelmeyen yöntemler kullanıyor.

Bu dolandırıcılardan bir tanesi de geçtiğimiz günlerde yakalandı. Yirmibir yaşında olduğu tespit edilen araba dolandırıcı, bir araba satıcısı gibi davranarak internete pahalı araçlara ait birkaç ilan yayınladı. Kurbanlarını Münih, Mannheim ve Schweinfurt’ta seçen sözde “Araba satıcısı” internette yüksek kaliteli araçların reklamını yaptı, daha sonra otomobil bayilerinin önünde araçlarla ilgilenen kişiler ile test sürücü ve datayları görüşmek üzere buluştu.

Araçları beğenen kişilerden önceki telefon görüşmelerinde anlaşmaları durumunda yüksek oranda kaparo talep eden dolandırıcı, anlaşma sonrası parayı aldı ve daha sonra aracın anahtarları ile diğer önemli belgeleri hazırlatmak için kısa süreliğine araç başından ayrıldı ve alıcılara beklemelerini söyledi. Her seferinde aynı senaryoyu hayata geçiren dolandırıcı mağdurlardan aldığı para ile buluşma yerinden uzaklaşarak sırra kadem basıyordu.

Sayısız ihbarı değerlendiren Münih polisi ile Münih Cumhuriyet Savcılığı 21 yaşındaki zanlıyı bulmak için Avrupa çapında tutuklama emri çıkardı. Tutuklama emrinin tüm Avrupa’da yürürlüğe girmesinden hemen sonra Avusturya’nın Almanya’ya yakın Salzburg kasabasında rutin bir polis kontrolüne takılan zanlı kısa sürede yakalandı.

Münih Polisi, dolandırıcının kurbanlarını daha iyi kandırmak için sahte kimlik belgeleri kullandığını, Münih, Mannheim ve Schweinfurt’ta çok sayıda kişiyi dolandırdığını ve kurbanlarından toplam 300 bin Euro’dan fazla para aldığını tespit etti. Avusturya’dan Münih Emniyetine iade edilecek zanlı, dolandırıcılık ve sahtekarlık suçlaması ile yargılanacak.

Dikkatinizi Çekebilir: