ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

30 yıl geçti acı unutulmadı

Yangın dört canı aldı

Schwandorf kundaklamasında hayatlarını kaybeden Can ailesi ile Alman komşuları, korkunç saldırının 30. yıldönümünde anıldı. Türk ve Alman yetkililer, ırkçılığa karşı ortak mesajlar verirken, Can ailesinden Leyla Kellecioğlu, yaşadığı acının hiç dinmediğini söyledi.

Almanya’nın Schwandorf şehrinde 17 Aralık 1988 tarihinde ırkçı Josef S. tarafından çıkarılan yangında ölen Fatma-Osman Can çifti ve oğulları Mehmet ile Alman komşuları Jürgen Hübener, iki ayrı törenle bir kez daha anıldılar. Aşırı sağcı genç cani Josef S.’nin çıkardığı yangında ölenler için Schwandorf Belediyesi tarafından iki anma töreni düzenlendi. Kundaklama sırasında evli olan ve ayrı bir evde oturan Can ailesinin kızı Leyla Kellecioğlu eşi Süleyman Kellecioğlu ve çocukları Erkan, Mehmet ve Aysu da merasimde hazır bulundu.

Spitalkirche’de düzenlenen ve sunuculuğu Almanca İslam Din Dersi Öğretmeni Hülya Ertürk’ün yaptığı birinci programa T. C. Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül, Schwandorf Belediye Başkanı Ulrike Roidl, Din Hizmetleri Ataşesi Fuat Gökçebay, DİTİB Eyalet Birliği Kuzey Bayera Bölge Başkanı Hasan Aslan, Federal Parlamento Milletvekili Marianne Schieder, Aşırı Sağa Karşı Birlik Schwandorf Başkanı Günter Kohl, eski Eyalet Milletvekili ve Eyalet Meclisi NSU Cinayetlerini Araştırma Komisyonu Başkanı Franz Schindler CHP Kuzey Bavyera Birliği Schwandorf Bölge Temsilcileri Aysun Uysal, Olcay Aksu ve Ramazan Tunçer, İYİ Parti Nürnberg Bölge Temsilcisi Hulusi Koçak, DITIB Schwandorf Başkanı Osman Yıldırım ve Din Görevlisi İbrahim Deniz, Schwandorf Belediye Meclis Üyesi Ferdi Eraslan, Dekan Hans Amann, Papaz Arne Langbein, Can ailesinin yakınları ile çok sayıda Türk ve Alman katıldı.

Programı organize edenlere ve anlamlı günde yalnız bırakmayanlara teşekkür eden Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül, Schwandorf katliamının Almanya’da Türklere karşı yapılan ilk ırkçı saldırı olarak tarihe geçtiğinin altını çizerek, „Bu çirkin saldırı sadece Schwandorf ile sınırlı kalmamış, Mölln, Solingen ve NSU cinayetleri ile birbiri ardına gelmeye devam etmiştir. Bu durum, aşırı sağ ideolojilerin son dönemde dünya genelinde kaydettiği yükselişin etkisiyle Almanya’daki göçmen kökenlilerde ve özellikle de Türk toplumunda derin endişelere yol açmaktadır. Onun içindir ki Alman makamlarından bu endişeleri ortadan kaldırıcı önlemler alması ve hoşgörü kültürünü geliştirme konusunda daha fazla gayret göstermesini ümit ediyoruz“ dedi.

Belediye Başkanı Ulrike Roidl’de konuşmasında, „Bugün tam 30 yıl önce oldu bu olay. Habermeier Evi‘ne yapılan akıl almaz kundaklanma olayını bizler unutmadık. Özellikle de bu akıl almaz olay sonucu hayatını kaybeden Osman, Fatma ve Mehmet Can ile Jürgen Hübener’i hiç unutmadık. O zamanlar bu 19 yaşındaki aşırı sağcı kundakcının yaşattığı acılarınıza rağmen, Schwandorf ilimizden ayrılmayıp, tolerans sahibi Schwandorf halkını tercih ederek, burada hayatınızı sürdürmeye karar veren Can ve Hübener ailesine de sonsuz teşekkürler. Schwandorf olarak böyle aşırı sağcı insanları ve onların görüşlerini burada istemiyoruz. Bizim şehrimiz Schwandorf’ta, insanları dışlayanlara ve onlara saygısız davrananlara yer yoktur. Biz hoşgörülü ve açık görüşlü bir şehiriz“ dedi.

Birinci programda ayrıca Camilla Schneider Harfe çalarken Dekan Hans Amann, Papaz Arne Langbein ve DİTİB Camii İmamı İbrahim Deniz evrensel dua okudu.

İkinci program ise, kundaklanan Habermeier Evi’nin önündeki Taş Anıt ve evin duvarına çakılı Anıt Levhası önünde yapıldı. Burada hayatını kaybedenlerin anısına anıt önüne çiçek bırakıldı. Kısa bir konuşma yapan Can ailesinden Leyla Kellecioğlu, yaşadığı acının hiç dinmediğini söyledi. Tören DİTİB Camii’nde verilen yemek ikramı ve yapılan dulalarla son buldu.

Dört cana kıyan ve o zamanlar 19 yaşında olan Alman Josef S., Amberg Gençlik Mahkemesi’nde 12,5 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve cezasını çektikten sonra serbest kalmıştı.

Can ailesinin üç ferdi artık yok
Yangın dört canı aldı
Leyla Kellecioğlu aradan yıllar geçsede acıyı nutamadı
30 Yıl geçti unutulmadılar
İkinci tören olay yerinde gerçekleşti
Başkonsolos Yavuz Kül , konuşmasında ırkcılığı kınadı
İlk tören kilisede yapıldı
Dikkatinizi Çekebilir: