ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

1810 yılından beri düzenlenen Oktoberfest

Ekim ayının gelmesiyle birlikte 1810 yılından beri düzenlenen Oktoberfest, Her ne kadar Ekim festivali olarak bilinse de her yıl Eylül ayının ortasında başlar ve 7 Ekime kadar devam eder. Bu festival 1810 tarihinde ilk defa Bavyera Prensi Ludwig ile Prenses Therese’nın evliliklerini kutlamak için düzenlenmiştir. O günden bu zamana kadar her yıl daha da büyüyüp genişleyerek bugün de Modern ama klasik bir şekilde devam eden Bira Festivali olarak zihinlerde yer etmiştir.

Sadece Bira Festivali olarak  düşünülmemesi gereken bu  Organizasyon, Bavyera  kültürünü tanımak için büyük bir fırsat sunmaktadır. Çadır kültürünü yansıtmak için ilk gün atlar üstünde fıçılı ve bando ekibi bir geçiş töreni düzenlenmekte. Oktoberfest alanına kurulan Çadırlar, yemek standları, lunapark gibi her yaştan insanın eğleneceği bölümlerden oluşmaktadır. Genelde geleneksel kıyafetlerin giyildiği Oktoberfest’te renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

Geçen yıl aynı tarihlerde 600.000 kişinin ziyaret ettiği Oktoberfest bu yıl 22 Eylül’de başlayan ve geçen yıla göre daha ilk hafta sonu olmasına rağmen 800.000 kişiden fazla kişi ziyaret etti. Münih halkı ile birlikte birçok yabancı turist, özellikle Avustralya, Yeni Zelanda, Asya, ABD, İsviçre ve İtalya’dan gelenler kutladı. Konuklar 13 Büyükbaş Hayvan ve yüzlerce binlerce litre bira içti.

Bira içmek Münih’te her ne kadar gelenek haline gelse de aşırı dozda Alkol sık sık kötü sonuçlara neden olabiliyor. İlk gün 469 hastaya bakmak zorunda kalan Doktorlar 91 kişide Alkolden kaynaklanan Alkol zehirlenmesi tespit etti. Daha ilk saatlerde Alkol komasına giren konuklar gözlemlendi. 22 Eylül de başlayan Oktoberfest 7 Ekime kadar hergün 10:00-23:00 saatleri arası devam edecek.

Dikkatinizi Çekebilir: