Eş seçiminde anne babanın rolü

410

Eş seçiminde anne babanın rolü

İnsan hayatında çok önemli iki karar vermesi gerekir. Bunların biri meslek seçimi diğeri ise eş seçimidir.

Gerek meslek seçiminde gerekse eş seçiminde hata yapmak insanı yanlış ve mutsuz bir hayat yaşamak zorunda bırakabilir.

Evlilik kararı gibi önemli bir konu birden değil, enine boyuna analizler yapıldıktan, konu ailece değerlendirildikten sonra alınmalıdır.

Bu süreç içerisinde aileler çocuklarının yanında olup onlara yol göstermeli ama kararı çocuğun kendisine bırakmalıdırlar.

Sevgi evlilik için önemli bir neden olsada evlilikte her sorunu çözebilmek için yeterli değildir. Evlilik kararı için hem duygusal hemde mantıki açıdan analiz yapmak gerekir.

Anne baba böyle ciddi bir konuda ne çocuğunu tamamen yalnız bırakmalı ne de kendi aldığı kararı çocuğa uygulatmalı.

Aile zoru ile yapılan evlilikler hüsranla sonuçlanabilir. Bu demek değilki, ailesinin isteği üzerine evlenen hiç kimse mutlu olmaz.

Görücü usulü ile evlenip çok mutlu olabilen aileler vardır ama yinede böyle önemli bir konuda çocuğun fikrine önem vermek gerekir.

Çocuğun evliliği söz konusu olduğunda aile ve çocuk karşılıklı oturup, bu evliliği neden istediklerini tek tek yazıp değerlendirmelidirler.

Çocuk gençliğin ve aşkın verdiği heyecanla yanlış bir karar vermek üzere olabilir. Ailenin çocuğun kararı ile ilgili söyleyecekleri varsa bunu uygun bir üslub ile dile getirebilirler.

Burda önemli olan ailesinin kendisinin iyiliği için çabaladığını görmesidir.

“Sen anlamazsın, sen ne zaman şimdiye kadar doğru karar alabildinki” tarzında yaklaşımlar çözümsüzlükten başka bir şey getirmeyecektir.

Paylaş