ŞEHİR YAŞAM PORTALI
Şehir ve Haber Portalı

10 yaşındaki Kenan Büyükhan´a kahramanlık ödülü

Bavyera Başbakanı Markus Söder, 29 Mayıs’ta eyaletteki hayat kurtarıcıları onuruna Başkent Münih’teki Kraliyet Sarayı’nda bir tören düzenledi. Nürnberg’den 10 yaşındaki Kenan Büyükhan, bu sene “Bavyera Hayat Kurtarıcısı Madalyası”nı alan en küçük yaştaki kahraman oldu.

Bavyera Eyaleti’nde 1952 yılından beri düzenlenen prestijli törende bu sene kendi canları pahasına ölüm tehlikesindekileri kurtaran 43 kişiye “Bavyera Hayat Kurtarıcısı Madalyası” takdim edildi. Henüz ilkokul çağında gösterdiği cesaret ve örnek davranışından dolayı küçük yaştaki büyük kahraman Kenan, törenin yıldızı muamelesi gördüm. Türk çocuğu yaşamı boyunca büyük bir onurla duvarını süsleyeceği madalyasını bizzat Bavyera Başbakanı Dr. Markus Söder tarafından özel ilgiyle karşılanarak aldı.

İlkokul 4. sınıf öğrencisi Kenan’ın örnek davranışından dolayı katıldığı ödül törenine Münih Başkonsolosu Mehmet Günay da gelerek kahraman Türk çocuğuna ve ailesine tebrik ve teşekkür etti.

Ailesi Bayburt ve Ağrı asıllı olan Nürnberg’li Kenan, 26 Mart 2019’da henüz 9 yaşındayken teknik bir arıza sebebiyle yanan otomobilin arka koltuğunda mahsur kalan iki yaşındaki kızkardeşi Hira Nur’u duman ve ateşler içerisinden çıkararak kurtarmıştı.

Regensburg Haber / RH

Dikkatinizi Çekebilir: